. .
ياس
صفحه نخست   ::   .... آرشيو  ::   تماس با من   
 
قالَ الصّادِقُ (عَلَیهِ السَّلام) آداب دعا / Gaza... اینترنت رایگان...

    سرویس wireless اینترنت           بدون کابل (سیم) سراسر کشور     

عکس های یلدای پرشین http://news.persianblog.ir/post/333

 

---------------------------    ------------------------------   ----------------------------

اِحفَظ آدابَ الدُّعآءِ،وَانظُر مَن تَدعُو؟ وَکَیفَ تَدعُوا ؟ وَلِماذا تَدعُوا ؟ 

  • حضرت امام صادق می فرماید که:هر گاه اراده کنی که دعا کنی واز برای مطلبی و حاجتی دنیوی و اخروی،خدای را خوانی،پس حفظ کن و بجا آر شرائط دعا را چنانکه خواهد آمد ؛ و نظر کن،که را می خو انی؟و از که حاجت خود می خواهی ؟ و از برای چه می خوانی؟
  • اینها شرائط دعا است ، که بی رعایت اینها دعا مستجاب نمی شود. 

  •      اوّل ـ آنکه پیش از دعا،باید دعائی به خاطر آرد عظمت و بزرگواری خدای را؛ و جزم وقطع داشته باشد که او قادر و توانا است به همه ممکنات؛ و به مقتضای حاجت و انجاح مطالب وی .و بعد از آن به اسمای حسنی و صفات علیا،او را یاد کند.مثل آنکه بگوید: یا اَجوَدَ مَن اَعطی،وَیا خَیرَ مَن سَئِل ،وَیا اَرحَمَ مَنِ استُرحَم وَیا واحِدُ یا اَحَدُ یا صَمَد ،یا مَن لَم یَلِد وَلَم یوُلَد،وَلَم یَکُن لَهُ کُفُواً اَحَدٌ،یا مَن لَم یَتَّخِذ صاحِبَةً وَلا وَلَداً،یا مَن یَفعَلُ ما یَشآءُ وَیَحکُمُ ما یُریدُ،وَیَقضی اَحَبَّ،یا مَن یَحوُلُ بَینَ المَرءِ وَقَلبِهِ ،یا مَن هُوَ بِالمَنظَرِ الاَعلی،یا مَن لَیسَ کَمِثلِهِ شَیئٌ یاسَمیعُ یا بَصیرُ. و یقین و جزم داشته باشد که آنچه د رخاطر او است،حضرت خداوند عالم به او عالم و دانا است و به اسرار و ضمایر او ،واقف و مطّلع است .خواه حقّ و خواه باطل.
  • تقدیم به امام زمان


    دوم ـ آنکه بشناسد و تمیز کند راه نجات را از هلاکت و خیر را از شرّ فرق کند.تا نطلبد از خدای آنچه باعث هلاکت او است،به گمان آنکه منجی است و شرّ را به گمان خیر بودن.و به این معنی اشاره کرد که: وَاعرِف طُرُقَ نَجاتِکَ وَ هَلاکِکَ،کَیلا تَدعوُ اَللّهَ بِشَیءٍ عَسی فیهِ هَلاکُکَ،وَاَنتَ تَظَّنهُ اَنَّ فیهِ نَجاتُکَ. یعنی: بشناس راه نجات خود را از راه هلاکت،تا نخوانی خدای را به چیزی که هلاکت تو در اوست،و تو گمان نجات در او داشته باشی.
  • شرط سوّم ـ آن است که فکر کنی با خود آنچه طلب می کنی از خدای تعالی،مشروع است یا نه ؟ و بعد از آنچه مشروع است ،فکر کن که آیا از جهت مشروع طلب می کنی یا از جهت نا مشروع.مثل آنکه هر گاه از او مال می خواهی،با خود تأمّل کن که مال را از جهت معاش و توسعه عیال می خواهی یا از برای ربط به حکّام و اغراض فاسده.

نظرت مهم بید نظر بده لطفآ 

٣٠ساعت اینترنت شبانه رایگان بدو ۴-١٠-٨٧

user=66676715n  pass=31779 

 user=68178766n pass=77313

  user=64963350n pass=83640 

شماره 9713207

 


پيام هاي دوستان() ۱۱ آذر ۱۳۸٧ - سامان | سامان لينک به نوشته