. .
ياس
صفحه نخست   ::   .... آرشيو  ::   تماس با من   
 
حضرت امام صادق روزه ، سپری است روزه دار را از آفتهای دنیا ؛ و مانع است عذاب آخرت

 قالَ رَسُولُ اللّهِ : اَلصّومُ جُنَّةٌ : اَی سَترَةٌ مِن افاتِ الدُّنیا ، وَحِجا

  • حضرت امام صادق از جدّ بزرگوار خود ، صَلَواتُ اللّهِ عَلَیهِما ، نقل می فرماید که آن حضرا فرموده اند که : روزه ، سپری است روزه دار را از آفتهای دنیا ؛ و مانع است عذاب آخرت را از او .

 

  •  در روزه قیاس کن ، نفس خود را که به سبب ارتکاب مناهی ، بیمار است و چنانکه بیمار جسمانی را رغبت و میل به طعام نیست و به امید شفا از مأکول و مشروب ، اجتناب می کند . تو نیز به سبب عصیان و نافرمانی مولای حقیقی ، بیمار روحانیی ، و حکیم علی الاطلاق از فرط شفقت و مهربانی و از برای محو گناهان ، تو را فرموده که : مثل بیمار جسمانی از خورش ملاحظه کنی و روزه روی ، تا به برکت این عمل و عدم توجّه به شهوات نفسانی ، از مرض روحانی شفا یابی . و به وسیله او ، تقصیرات تو محو شود.

     وَتَخفیفُ الحِسابِ ، وَتَضعیفُ الحَسَناتِ.

    • و نیز روزه ، موجب سبکی حساب روز قیامت است و دو چندان شدن حسنات است . چرا که در روزه ، نعمت الهی کمتر صرف می شود ، و از خوردن و آشامیدن روزه فارغ است . پس حساب او در روزه ، سبکتر است . یا آنکه به بر کت این ماه ، حساب او را سبکتر کنند . و وجه تضعیف حسنات یا از جهت همین وجه است ، یا از جهت توابع روزه که روزه کامل ، مشتمل به آنها است . مثل زیادتی خضوع و خشوع در عبادت و اتیان به مستحبّات ، و احسان به فقرا و زیادتی از کار و تلاوت قرآن ؛ و مانند اینها . وَفیهِ مِنَ الفَوآئِدِ ما لا یُحصی ؛ وَکَفی ما ذَکَرنا مِنهُ لِمَن عَقَلَ وُفِّقَ لاِستِعالِهِ . و در روزه . از فواید آن قدر هست که ، حیطه ضبط د رنمی آید و آنچه بیان کرده شد ، کافی است از برای هر که صاحب عقل و هوش است و توفیق عمل دارد .


پيام هاي دوستان() ٢٢ شهریور ۱۳۸٧ - سامان | سامان لينک به نوشته