چهارشنبه سوری

چهارشنبه سوری

خیابان رودکی ، تهران

چهارشنبه سوری دیگر به معنای پریدن از روی آتش نیست.

● آسیب دیدگان چهارشنبه سوری

۱۶۶۲ نفر در مراسم چهارشنبه سوری سال گذشته در سراسر کشور دچار سوختگی و حادثه شدند.

فرزاد پناهی رئیس مرکز حوادث و فوریت های پزشکی کشور، با اعلام این آمار درباره شرایط سنی حادثه دیدگان می گوید: بیشترین گروه آسیب دیده در حوادث چهارشنبه سوری سال گذشته، گروه سنی ۱۶ تا ۲۳ سال بوده اند. سپس گروه سنی ۸ تا ۱۵ سال و بعد از آن، گروه سنی ۱۶ تا ۱۹ سال قرار داند ضمن این که از این تعداد مصدوم حدود ۸۰ درصد مرد بودند.

وی با اشاره به این که ۹۵ درصد آسیب دیدگان در شهرها بودند و بیشتر آنها از انفجار ترقه دچار مصدومیت شده بودند، می گوید: متأسفانه بیش از ۶۰ درصد این افراد، دانش آموز بودند.

۳۳ درصد آسیب دیدگان از ناحیه دست، ۲۳ درصد از ناحیه چشم، ۴‎/۱۶ درصد از ناحیه صورت و ۹ درصد از ناحیه پاها دچار صدمه های جدی شده اند.

پریدن از روی حادثه است و گذشتن از یک خطر. ایرانیان در آخرین سه شنبه شب سال خورشیدی با افروختن آتش و پریدن از روی آن، به استقبال نوروز می روند، این مراسم از دیرباز برای دفع شر و بلا و برآورده شدن آرزوها انجام می گرفت.

دکتر محمد پیرشکن استاد تاریخ دانشگاه درباره پیشینه رسم های چهارشنبه سوری می گوید: فالگوش ایستادن، خوردن آجیل مشکل گشا و قاشق زنی در میان مردم ما از قدیم معمول بود، همین طور کوزه شکستن، دفع چشم زخم، بخت گشایی و شب نشینی که همه اینها از مراسم آخرین شب چهارشنبه سال است. آداب و رسوم این جشن در شهرهای مختلف ایران با کمی اختلاف انجام می شود. آتش زدن بوته، پریدن از روی آن و گفتن عبارت زردی من از تو، سرخی تو از من، شاید مهمترین اصل شب چهارشنبه سوری باشد. هرچند در سال های اخیر این رسم شیرین جایش را به ترقه بازی و استفاده از مواد محترقه و منفجره خطرناک داده است اما امروزه منسوخ شدن آئین های قدیمی و جایگزین شدن آئین های پرخطر جدید، چهارشنبه سوری را به جشنی وحشت آور، پرمخاطره و نازیبا تبدیل کرده است. وی می افزاید: نگاهی به آمارهای حوادث آتش سوزی در سال های گذشته گواه این مدعاست که به هر دلیلی سنت های گذشته فراموش و منسوخ شده و رفتارهای جدیدی جای آن را گرفته است. رفتارهای پرخطری که موجب بروز حوادث زیادی می شود، اما هیچ کس از این حوادث درس عبرت نمی گیرد و باز هم در سال بعد شاهد بروز اتفاق های تلخی در شب چهارشنبه سوری هستیم.

● شادی چهارشنبه سوری را تلخ نکنیم

دکتر حسین باهر، رفتارشناس می گوید: تاریخ نشان می دهد شادمانی های نوروزی ایرانیان با «چهارشنبه سوری» آغاز و با مراسم «سیزده به در» پایان می یافت، ضمن این که چهارشنبه سوری یکی از طولانی ترین مراسم شادی مردم، پیش از آغاز سال جدید بوده است.

وی می افزاید: پریدن از روی آتش و استفاده از مواد محترقه در سال های اخیر تبدیل به مسأله ای مشکل آفرین برای خانواده های ایرانی شده و هر سال سوختگی و جراحات شدید شهروندان را در پی داشته است.

وی، مهم ترین علت وجود برخی معضلات ناشی از چهارشنبه سوری را در کشور، آگاهی نداشتن مردم و کمبود فضاهای فرهنگی تفریحی برمی شمرد و می گوید: انجام هر کار خوب، اگر به درستی مورد توجه قرار نگیرد تبدیل به زشتی می شود. شهروندان بویژه جوانان توجه داشته باشند، شادی چهارشنبه سوری را با استفاده از وسایل غیرمجاز و غیرقانونی، تلخ و نامطلوب نکنند.

/ 3 نظر / 6 بازدید
عسل

سلام عزیزم خوبی ببخش دیر سر زدم خیلی سرم شلوغه بخاطر کار دانشگاه اما تو منو شرمنده کردی متنت در مورد چهار شنبه سوری جالب بود زمان قدیم چهارشنبه سوری قشنگتر بود و بیشتر لذت میبردیم اما حالا چی همش خطرناکه[قلب][لبخند][گل]

فرناز

سلام گلم خوبى؟ ببخشید یکم دیر اومدم بیا پیشم [ماچ]

فرناز

سلا م خوبي؟ خصوصي نداده بودي كه [سوال]