غیبت ممنوع.....(/)عذاب برای غیبت کننده/ غیبت حق الناسی است که ... راه درمان غیب

سلام بلوگ جدید من سر بزن http://saman160.persianblog.ir 

See full size image

عذاب برای غیبت کننده

See full size image 

 See full size image

 

 

در برخی روایات هم آمده است که در روز قیامت غیبت کننده گوشت خود را می خورد.

مرحوم شیخ صدوق به سند خود از امام علی(ع) نقل می کند که در ضمن موعظه های خود به نوف البکالی فرمود:"...

از غیبت دوری کن، زیرا غیبت نان و خورش سگهای آتش است. ای نوف! دروغگوست کسی که فکر می کند حلال زاده است در حالی که گوشت های مردم را با غیبت کردن می خورد." در روایت دیگری از پیامبر اکرم(ص) آمده است که :" کسی که فرد مسلمانی را غیبت کند، روزه اش باطل گردد و وضویش شکسته شود و در قیامت در حالی محشور می شود که از دهانش بویی بدتر از مردار به مشام می رسد، به طوری که اهل قیامت از بوی او در عذاب خواهند بود."

همچنین انس بن مالک به نقل از رسول خدا(ص) می گوید:" در شب معراج بر قومی گذر کردم که روی خود را با چنگال خویش خراش می دادند. از جبرئیل پرسیدم: اینها چه کسانی هستند؟

گفت: اینها کسانی هستند که غیبت مردم را می کردند و آبروی مردم را می بردند."

کسی که تلاش می کند عیب های پوشیده مردم را برملا کند، خداوند او را رسوا خواهد کرد. چنان که امام صادق(ع) به نقل از رسول خدا(ص) فرمود:"

ای کسانی که به زبان اسلام آورده اید و ایمان به قلب شما وارد نشده است! مسلمانان را سرزنش نکنید! و عیب های پوشیده آنها را جستجو نکنید! زیرا کسی که پوشیده های آنها را جستجو کند، خداوند پوشیده هایش را جستجو کند، افتضاح نماید، اگر چه در خانه اش باشد."

فردی که عیب های پوشیده مردم را افشا می کند؛ چون مردم ناموس الهی اند، هتک حرمت الهی کرده است. پس در این عالم و آن سرا رسوا خواهد شد.

در روایتی از امام باقر علیه السلام آمده که رسول خدا(ص) در معراج از خداوند پرسید:

" ای پروردگار! حال مومن نزد تو چگونه است؟ فرمود، ای محمد! کسی که دوستی از من را اهانت کند، پس همانا به محاربه با من اقدام کرده است..."

در روایتی دیگر از امام صادق علیه السلام آمده است که غیبت کردن سبب خروج از ولایت الهی و ورود در ولایت شیطان می شود.

 

غیبت حق الناسی است که ...

See full size image

 

See full size image


 

غیبت از جمله گناهانی است که علاوه بر جنبه حق اللهی، جنبه حق الناسی هم دارد.

رسول خدا(ص) در ضمن سفارشات خود به ابوذر فرمود:" از غیبت کردن بترس که آن از زنا شدیدتر است؛ پرسیدم: ای رسول خدا! به چه علت؟ حضرت فرمود: چون زنا کننده اگر توبه کند، خداوند او را می آمرزد، اما غیبت آمرزیده نشود مگر این که صاحبش( غیبت شونده) را راضی کند."

پس چه بسیار افرادی که گرفتار حق الناس شوند و در قیامت شخصی از او راضی نگردد!

روایت دیگری در این زمینه از رسول خدا(ص) گویای تاثیرغیبت در از بین بردن نیکی های بنده است. آن حضرت فرمود:" آتش در سوزاندن و از بین بردن چیز خشک از غیبت در نابودن کردن نیکی های بنده سریع تر نیست؛ چنان که در روایتی از رسول خدا(ص) آمده است که در روز قیامت شخصی در نامه عمل خود نیکی های خود را نمی بیند. چون از این امر سوال می کند به او گفته می شود چون غیبت کردی، عمل تو از بین رفت.

راه درمان غیبت See full size image

برای درمان این بیماری از دو راه علم و عمل باید استفاده نمود.

 

درمان علمی: درمان علمی این گناه آن است که شخص در پیامدهای این گناه بیندیشد و این پیامدها را با آنچه از این گناه عایدش می شود، مقایسه کند، از این مقایسه وی تشویق می شود که این عمل را ترک کند؛ زیرا او با این گناه از چشم مردم می افتد، رسوای دو عالم می گردد، بغض و کینه و دشمنی ایجاد می کند.هرگاه این پیامدها را با چند لحظه یاوه سرایی و بذله گویی مقایسه کند، پی خواهد برد که با غیبت کردن چه خطای بزرگی مرتکب شده است.

 ای عزیز! با بندگان خدا که مورد دوستی خداوند هستند، محبت قلبی داشته باش! مبادا با محبوب حق، دشمنی ورزی که خداوند در این صورت ترا از رحمت خود دور می سازد. قدری در آثار دنیایی و اخروی غیبت اندیشه کن و در صورت های وحشتناک این گناه در قبر و قیامت تأمل نما و به اخبار و احادیثی که در این زمینه وارد شده است دقت کن و میان چند دقیقه بذله گویی و نتایج این گناه مقایسه ای به عمل آور. در این صورت از این گناه پرهیز خواهی کرد.

وانگهی اگر کسی غیبت دیگری می کند به این انگیزه که با او دشمن است، چگونه حاضر می شود نیکی هایش را به دشمنش منتقل کند و گناهان دشمن را به نامه عمل خود وارد کند؟ چنان که در روایات به این پیامد غیبت اشاره شده است.

درمان عملی:آنست که به هر زحمتی هم که شده، عنان نفس زبان را به دست بگیری تا به مرور زمان به راحتی از غیبت کردن پرهیز نمایی. و سعی کنیم که خوبیهای مردم را ببینیم و به دنبال معایب آنها نباشیم.

آورده اند که حضرت عیسی(ع) با عده ای از حواریون از جایی عبور می کردند که به مردار سگی برخوردند. همراهان گفتند: چه مردار بدبویی! حضرت عیسی(ع) فرمود: چه دندانهای سفیدی دارد.
 

آنها نقص مردار را دیدند و حضرت عیسی کمال آن را گوشزد کرد. 

چقدر خوب است بیش از آنچه به عیب های دیگران توجه کنیم به دنبال کشف عیبهای خود باشیم. چنان که رسول خدا(ص) فرمود: 

" خوشا به حال کسی که مشغول بودن او به عیبش، او را از عیب جویی دیگران باز دارد."

بلوگ جدید من سر بزن  http://saman160.persianblog.ir/

به دوستاتونم بگین بیان حتمآ ممنون نظر یادت نره

/ 165 نظر / 116 بازدید
نمایش نظرات قبلی
مهدیه - تنها

سلام حال شما ؟ عای بــــــــــــــــود موفق باشید بای تا های [پلک][گل][لبخند]

روزبه(دویاردبستانی)

ترسم آخر ز غم عشق تو ديوانه شوم بيخود از خود شوم و راهي ميخانه شوم آنقدر باده بنوشم که شوم مست و خراب نه دگر دوست شناسم نه دگر جام شراب.

روزبه(دویاردبستانی)

منتظر لحظه ديدار تو هستم, سهل است بگويم که گرفتار تو هستم,اي عشق تو رفتي و مرا ساده شکستي,من درپي اين حادثه غمخوار تو هستم,هر چند که دور از مني و من زتو دورم بر جان تو سوگند که دوستدار تو هستم.

دو یار دبستانی

وقتي که من دارم فكر مي كنم وتو داري فكر مي كني كه من دارم به چي فکر مي کنم دوست دارم که فکر کني که دارم به تو فکر مي کنم

سامان

(☆__☆ (¯`-.♥♥______ I love u______♥♥ -.-´¯) __☆) --------------------`(¯`'*.¸(¯)¸.*'´¯)´------ ------------------ -------------'(¯`'*.¸(¯`'*.¸_¸.*'´¯)¸.*'´- ¯)'----------------- -------(¯`'*.¸(¯`'*.¸_¸.*'´¯`'*.¸_¸.*'´ ?)¸.*'´¯)----------- (¯`'*.¸(¯`**.¸_¸.*'´¯`'*.¸_¸.*'´¯`'*.¸- _¸.*'´¯)¸.*'´¯) [گل][گل] سسسسسسسسسسسسلام ๑۩۞۩๑ [گل][گل] خوفی؟ منو لینک کردی؟[بوسه][ من اپم بیااااااااااااا :. چهار زن از دست شیطان رهیدند .: [گل][گل]راستی تبلیغ یوسف رو هم ببین 10 تا 10 تا نظر بده منو لینک کردی؟----*.¸_)´----[نیشخند] ------------------------------------------------------------------- (_¸.*'´(_¸.*'´¯`'*.¸_¸.*'´¯`'*.¸_¸.*'´- ¯`'*.¸_)`'*.¸_) -----(_¸.*'´(_¸.*'&

نگار

سلام پست بالایی باز نمی شد واسه نظر دادن واقعا هم همین طور هست بعضی از زنها... هر چند مردها هم در اینور موارد حماقت به خرج می دن فکر کنم اون یکی وبت رو لینک کردم

سامان

☆__☆ (¯`-.♥♥______ I love u______♥♥ -.-´¯) __☆ سلام خوبی؟ آپم بدو بیا[لبخند]