ولادت فاطمه زهرا (س) - انعقاد نطفه فاطمه (س) از میوه بهشتى - سخن گفتن فاطمه (س)

بسم الله الرحمن الرحیم

میلاد نور مبارک

ولادت فاطمه زهرا (سلام الله علیها)

فاطمه زهرا (سلام الله علیها) بانوى دو سرا به هنگام ظهور اسلام و پس از بعثت پدرش پیامبر اکرم (ص) و در آن هنگام که قیام حیاتبخش اسلام به تازگى ظهور نموده و بر پایگاههاى پیروزى گام مى‏گذاشت، چشم به این جهان گشود.
فاطمه (سلام الله علیها) یادگارى از همسر عزیز محمد (ص) و خدیجه کبرى است، نخستین زنى بود که پیامبر (ص) با وى ازدواج کرد و نیز اولین زنى بود که در آغاز بعثت آن حضرت به وى ایمان آورد، و آیین خداییش را به جان خرید. خدیجه با مال سرشار خویش پایه‏هاى اسلام را استوار ساخت و با فداکاریش در راه تحقق نداى توحید و اسلام، از هیچ فداکارى دریغ نورزید. رسول خدا (ص) بر این فداکارى ارج نهاد و هیچ گاه او را از یاد نبرد.
به نقل مورخان شیعه فاطمه (سلام الله علیها) از چنین مادر بزرگوارى سه و یا پنج ‏سال بعد از بعثت پیامبر اکرم به دنیا آمد، اما اغلب مورخان اهل سنت ولادت آن بانوى دو سرا را پنج‏سال قبل از بعثت دانسته‏اند. به برخى از اقوال در این زمینه- از شیعه و اهل سنت- اشاره مى‏کنیم:
1- مرحوم کلینى مى‏نویسد: فاطمه زهرا (سلام الله علیها) پنج‏ سال پس از بعثت رسول خدا به دنیا آمد و 75 روز پس از رحلت آن حضرت در سن هیجده سالگى از دنیا رفت. (1)
2- ابن شهر آشوب چنین مى‏نویسد: فاطمه زهرا سلام الله علیها پنج‏سال بعد از بعثت در بیستم جمادى الثانى متولد گردید که مصادف با سه سال پس از وقوع معراج بود. حضرت هشت‏سال همراه پدر گرامیش در مکه زیست و سپس به مدینه مهاجرت کرد. عمر شریفش در زمانى که پیامبر (ص) از دنیا رفت، هجده سال و هفت ماه بود، و بعد از رحلت پدرش 72 یا 75 روز بیشتر زندگى نکرد. (2) طبرى در کتاب‏ (دلائل الامامه‏) (3) مرحوم مجلسى در بحار الانوار (4) ، علامه اربلى در کشف الغمه (5) ، قول فوق را در ولادت آن حضرت تایید کرده‏اند. روایاتى نیز در تایید این قول موجود است. به دلیل اختصار از نقل آنها خوددارى مى‏کنیم.
قول دیگر که از علماى اهل سنت نقل شده چنین است: ولادت فاطمه زهرا سلام الله علیها پنج‏سال قبل از بعثت پیامبر اسلام بوده است، زمانى که خانه کعبه را سیل خراب کرد و قریش کعبه را بنا مى‏نهاد. (6)
اما با استناد به روایات صحیح و تاریخ، این قول که ولادت آن بانوى بزرگوار قبل از بعثت‏بوده، باطل و بدون دلیل است، بلکه ولادت فاطمه زهرا سلام الله علیها پس از بعثت‏بوده است و با تشریفات و مقدمات خاصى نطفه این در گرانمایه منعقد شده و با حضور زنان‏بهشتى به دنیا آمده که بدان اشاره مى‏کنیم.

انعقاد نطفه فاطمه (سلام الله علیها) از میوه بهشتى

ابوبکر بغدادى به سند خود از عایشه نقل مى‏کند که گفت: به رسول خدا (ص) عرض کردم: اى رسول خدا چرا وقتى فاطمه (سلام الله علیها) به حضور شما مى‏رسد، او را مى‏بوسى و زبانت را در دهان او مى‏گذارى...فرمود: آرى اى عایشه! هنگامى که به معراج رفتم جبرئیل مرا به بهشت ‏برد و از سیب بهشتى به من داد و من خوردم و همان سیب تبدیل به نطفه‏اى در صلب من شد و چون به زمین آمدم با خدیجه بودم که او فاطمه را حامله شد. فاطمه، حوراى انسیه است. هر گاه مشتاق بهشت مى‏شوم، دخترم فاطمه را مى‏بوسم. (7)
علامه اخطب خوارزمى خبر فوق را با تفصیل بیشتر نقل مى‏کند، و با این تفاوت که پیامبر (ص) فرمود: میوه‏اى از میوه‏هاى بهشت‏خوردم... و هر وقت‏به بوى بهشت مشتاق مى‏شوم، فاطمه را استشمام مى‏کنم.... (8)
حاکم در مستدرک از سعد بن مالک نقل مى‏کند که رسول خدا (ص) فرمود: در آن شبى که به معراج برده شدم، جبرئیل یک گلابى از بهشت‏برایم آورد. آن را خوردم و خدیجه به فاطمه حامله شد، پس هر وقت مشتاق بوى بهشت‏مى‏شوم، گردن فاطمه را مى‏بویم. (9)

سخن گفتن فاطمه (سلام الله علیها) در رحم مادر

هنگامى که خدیجه با رسول خدا ازدواج کرد، زنان مکه از وى کناره‏گیرى کرده و رفت و آمد خود را با او قطع نمودند. خدیجه از این جهت غمگین گردید، تا اینکه به فاطمه سلام الله علیها حامله شد. این نوزاد در رحم با خدیجه سخن مى‏گفت و خدیجه را دلدارى مى‏داد و خدیجه این مطلب را از پیامبر (ص) پنهان مى‏داشت، تا اینکه روزى حضرت وارد خانه شد و شنید که خدیجه با کسى سخن مى‏گوید. پرسید: خدیجه با که سخن مى‏گفتى؟ خدیجه پاسخ داد: جنینى که در شکم دارم با من سخن مى‏گوید و همدم من است. پیامبر (ص) فرمود: اى خدیجه! جبرئیل به من خبر مى‏دهد که جنین در شکم تو دختر است و خداى تعالى نسل مرا از وى قرار مى‏دهد و ائمه دین و پیشوایانى که خداوند پس از انقضاى وحى، جانشینان خود در زمین قرار خواهد داد از نسل او هستند. (10)

چگونگى ولادت فاطمه (سلام الله علیها)

زنان براى خدیجه پیغام دادند که تو به سخن ما گوش نکردى و با یتیم ابوطالب- که مالى نداشت- ازدواج کردى ما نیز به کمک تو نخواهیم آمد. خدیجه از این پیغام غمگین شد و در حال غم و اندوه بسر مى‏برد که ناگاه چهار زن گندمگون بلند قامت-همچون زنان بنى‏هاشم-را مشاهده کرد که وارد خانه شدند. خدیجه از دیدن ایشان نگران شد. یکى از آن چهار زن به سخن آمد و گفت: اى خدیجه! نترس و محزون مباش که پروردگار تو ما را فرستاده و ما خواهران تو هستیم. من ساره هستم، این یک آسیه دختر مزاحم (همسر فرعون) است که همدم تو در بهشت‏خواهد بود، و آن دیگر مریم دختر عمران و چهارمى کلثوم خواهر موسى بن عمران است. خداى تعالى ما را فرستاد تا در وضع حمل تو را کمک دهیم. آن گاه کمک کردند تا فاطمه سلام الله علیها به دنیا آمد. (11)

/ 1 نظر / 19 بازدید
msardabi

خيلي مطالبتون خوب بود و همچنين مداحي كه براي صفحه انتخاب كرده بوديد واقعاً‌عالي بود. موفق باشيد.